Select Page

Advertisement

Akumulator – elektryczne serce samochodu

Akumulator – elektryczne serce samochodu

Akumulator jest sercem samochodu. To jeden z ważniejszych, oprócz silnika, elementów auta. Zepsuty, czy rozładowany skutecznie uniemożliwia nam kontynuację jazdy, co może stanowić naprawdę spory problem podczas wakacyjnego wyjazdu, czy służbowej podróży do innego miasta.Serce samochodu, czyli co trzeba wiedzieć o akumulatorach?

Akumulator to swego rodzaju samochodowa bateria, która nie lubi niskich temperatur. Często zdarza się, że podczas mrozów akumulator odmówi nam posłuszeństwa, zwłaszcza, jeśli nie jest do końca sprawny. Także upały nie służą poprawnej pracy akumulatora. Przy trzydziestu stopniach akumulator może rozładować się nawet dwa razy szybciej niż w temperaturze dwudziestu stopni Celsjusza. Wszystko dlatego, że w takiej temperaturze zostało zaplanowane jego optymalne działanie.

Aby ustrzec się przed niekorzystnymi niespodziankami, związanymi z nieoczekiwanym rozładowaniem akumulatora, pamiętajmy o tym, aby regularnie sprawdzać poprawność jego działania w przeznaczonym do tego serwisie. Warto także zrobić to przed zimą, czy przed dłuższym wyjazdem. Jeśli kondycja akumulatora okaże się słaba, nie należy zwlekać z jego wymianą.

Zadbajmy o to, aby nowy akumulator dobrany odpowiednio do naszego samochodu. To, co istotne to odpowiednia pojemność oraz nominalne napięcie, do którego powinien być przystosowany. Takie dane można także odczytać ze starego, niesprawnego akumulatora.
Poza powyższymi wartościami bardzo ważne są także jego wymiary. Zwyczajnie musi on odpowiednio pasować do wnęki w naszym nadwoziu, specjalnie przystosowanej do tego celu. Nie zapominajmy przy tym o odpowiednim wykonaniu biegunów akumulatora. Bieguny powinny znaleźć się w określonej pozycji. Warto zwrócić uwagę jak to wygląda na starym akumulatorze. Bardzo ważne jest, aby miały one kształt pasujący do zacisków. Wśród biegunów rozróżnić możemy: bieguny o kształcie stożków o zróżnicowanej grubości (w przypadku takich biegunów należy zmierzyć ich średnicę u góry albo na dole), oraz bieguny płytkowe.

Pamiętajmy także o odpowiednim umocowaniu akumulatora. Może on być umocowany od dołu lub od góry. W pierwszej opcji należy sprawdzić wysokość stopki na dolnej krawędzi obudowy, w drugiej sytuacji ? przy pomocy obejmy, jedyną zmienną będzie wysokość akumulatora. To, na co koniecznie należy zwrócić uwagę to maksymalna wartość prądu rozruchowego. Taka informacja znajduje się na obudowie akumulatora. Ta wartość określa największą możliwą wartość natężenia prądu, jaką jesteśmy w stanie z tego akumulatora pobrać. Wyraża się ona zazwyczaj pomiędzy 250 a 850 A. Wartość maksymalna prądu rozruchowego ma szczególne znaczenie w przypadku samochodów o silnikach wysokoprężnych.

Kupując nowy akumulator, najlepiej posłużyć się danymi ze starej, zużytej części. Czasem zdarza się, że podając markę i rodzaj silnika dobierzemy od razu właściwy mu akumulator. Nie zdarza się to jednak zawsze, dlatego dane ze zużytego akumulatora mogą być dla nas niezwykle przydatne. Jeśli planujemy zakupić nowy akumulator, warto zorientować się w najnowszej ofercie dostępnych modeli. Obecnie produkowane akumulatory są naprawdę bardzo komfortowe w użyciu. Możemy na przykład wybrać model odporny na głębokie rozładowanie, o podwyższonej żywotności, albo taki, który jest wyposażony w wizualny wskaźnik naładowania, co na co dzień może być niezwykle pomocne.


Materiał przygotowany we współpracy z firmą Specpart.

źródło: Mototarget

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress