Select Page

Atacama Rally – wyrgany rajd i piąty Puchar Świata Rafała Sonika

Atacama Rally – wyrgany rajd i piąty Puchar Świata Rafała Sonika

Atacama Rally był jedynym rajdem w aktualnym cyklu FIM, którego Rafałowi Sonikowi nie udało się dotąd zwyciężyć. „Był”, ponieważ w sobotę Polak wygrał piąty etap i triumfował, a tym samym, podobnie jak w poprzednich latach, na rundę przed zakończenie sezonu zapewnił sobie Puchar Świata. Piąty w kolekcji.

Chilijski przystanek w rywalizacji najlepszych quadowców i motocyklistów, pojawił się w kalendarzu Mistrzostw i Pucharu Świata FIM w 2015 roku. Wcześniej odbyły się jednak cztery edycje, w których nigdy nie triumfował zawodnik spoza kontynentu południowoamerykańskiego. Tym samym Rafał Sonik napisał historię, uzupełniając swoją „koronę rajdów cross-country” o jedyny brakujący „skalp”.

Tu, na Atakamie zaczynałem jako nowicjusz w 2009 roku. Po raz pierwszy przyjechałem na Dakar i kiedy zjeżdżałem z wydm do Copiapo czułem się jak eksplorator, zdobywca bieguna. Po latach startów ambicja, nauka i wytrwałość pozwalają mi wygrywać z lokalnymi zawodnikami, którzy znają ten teren znacznie lepiej niż ja. To zwycięstwo spina klamrą moje osiem lat startów w Ameryce Południowej – komentował.

Zwycięstwo w Chile przypieczętowało zdobycie przez Rafała Sonika piątego w karierze, a czwartego z rzędu Pucharu Świata. Trofeum zapewnił sobie na jedną rundę przed końcem zmagań podobnie jak przed rokiem, dwoma i trzema laty. Czyżby taki scenariusz miał się już stać regułą? – Cieszę się, że mogę dziś zdjąć mocno zaciśniętą dłoń z kierownicy i rozprostować wszystkie palce. Pozostaje marzyć, że kiedyś wzniosę w górę obie dłonie. Na razie jedna musi trzymać kierownicę – śmiał się świeżo upieczony obrońca trofeum.

Krakowianin ma teraz miesiąc na odpoczynek, bo już 1 października startuje OiLibya Rally w Maroku. „SuperSonik” oczywiście nie będzie już walczył tam o wynik, ale skoncentruje się na testowaniu quada, który po wskazanych poprawkach popłynie do Ameryki Południowej na Rajd Dakar.

Jakiekolwiek świętowanie odkładam na październik. Wiem, że pod kątem punktacji, Puchar Świata ma już pewny, ale jestem mimo wszystko przesądny i wolę poczekać do samego końca – podsumował szczęśliwy quadowiec.

Nasz Patronat

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress