Select Page

Advertisement

RAM Mount – uchwyt nie tylko do nawigacji – TEST

RAM Mount – uchwyt nie tylko do nawigacji – TEST

Jak bardzo ważna jest nawigacja w terenie nie muszę nikogo przekonywać.

Używamy różnych urządzeń czy aplikacji w zależności od miejsca, w które się wybieramy.

Na asfalcie i długich przelotach używamy dedykowanego urządzenia aplikacji Yanosik, w terenie używamy ręcznego Garmina Oregon oraz tabletu z aplikacją umożliwiającą korzystanie z map sztabowych.

Wszystkie urządzenia, szczególnie te używane w terenie wymagają solidnych uchwytów, które wytrzymają wstrząsy czy uderzenia.

Po wielu latach prób i poszukiwań niskobudżetowych mocowań trafiło do nas to:

A jest to system mocowania RAM Mount , któryh do testów przekazał nam sklep Szekla4x4.pl.

Cały system to mocowanie do szyby:

Które po wykręceniu dwóch śrub może być mocowaniem stałym – np. przykręconym do deski rozdzielczej:

Ramię, które łączy wspomnianą wcześniej „przyssawkę” mocującą:

Oraz samo mocowanie do sprzętu – w tym przypadku X-Grip – czyli uniwersalne mocowanie do tabletu czy mniejszych urządzeń:

Te trzy elementy, składają się na coś, czego jak się okazało szukałem od dawna – czyli solidne mocowanie do urządzeń w terenówce.

Zasada działania jest prosta. Przyssawka do szyby, ramię i uchwyt.

Przyssawka jest bardzo solidna i stosunkowo duża i poprzez pokrętło mocno dociskająca do szyby:

8

Uchwyt urządzenia wyposażony w jest sprężynę oraz gumowe mocowania samego urządzenia i dopasować możemy go do różnej wielkości urządzeń.

8

8

Dzięki elastycznym wspomnianych wcześniej gumowych „trzymaczach” pasuje zarówno do płaskich urządzeń jak smartfon, zwykły telefon  jak i bardziej topornych jak mój Garmin.

8

Głowica „przyssawki” jak i uchwytu X-Grip to kula, do której mocowane jest wykonane z aluminium ramię działające na prostym patencie Ram Mount:

Banalnie prostym – dwie części, mocna sprężyna i jeszcze mocniejsza śruba – tworzy to dwa przeguby, które można praktycznie dowolnie obracać względem siebie.

Sam uchwyt X-Grip jak i ramiona czy inne mocowania, występują w wielu rozmiarach i można dopasować je do każdego urządzenia czy pojazdu – pełna oferta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ale do rzeczy – TEST 🙂

Mocowania Ram Mount testowaliśmy przez ostatnie kilka tygodni. Były z nami w naszej terenówce na zlocie Suzukowcy.pl w okolicach Drawska Pomorskiego, zjeździły z nami bezdroża Ziemi Chełmińskiej ale także zrobiły sporo wspólnych kilometrów na asfaltowych drogach w płaskim aucie.

Zazwyczaj największym problemem wszystkich mocowań było solidne wykonanie – z pewną dozą nieufności podchodziłem do samego systemu X-Grip – jednak pozornie cienkie blaszki mocujące, bardzo dobrze trzymały zarówno mały telefon jak i tablet czy wspomnianego ciężkiego Garmina. Sprzęt nie poruszał się w mocowaniu, był stabilny, sama przyssawka nigdy nie odkleiła się od niezbyt czystej szyby.

Dzięki temu że urządzenie trzyma się w uchwycie dzięki sprężynie – nie ma znaczenia, w którym miejscu nasz telefon czy odbiornik GPS posiada gniazdo ładowania – bo możemy dowolnie umieścić go uchwycie.

Ram Mount nie wpadał też w drgania, całość po montażu jest w 100% sztywna jednak gumowe „trzymacze” 🙂 dobrze amortyzują wstrząsy.

Cały zestaw, który mieliśmy okazję testować wyglądał tak:

Jak widać, mieliśmy do dyspozycji dwie wielkości X-Grip’ów oraz ramiona o dwóch długościach.

Taki zestaw pozwala na montaż wszystkich naszych urządzeń.

RAM Mount jak pisałem wcześniej, występuje w wielu wersjach i wielkościach – i jestem pewien że zamontujemy w naszych autach wszystko co nam przyjdzie do głowy – nawigacja, tablet, komputer – nie będzie to problemem. My użyliśmy go także do CB-radia ale także aparatu fotograficznego z celu nagrywania on-board’ów.

Podsumowanie:

RAM Mount to bardzo solidny sprzęt. Mnogość wielkości i systemów mocowania, pozwala na dostosowanie go do konkretnych, często bardzo wymagających a może nawet absurdalnych żądań.

Mocowania nie są rozwiązaniem tanim, ale w przeciągu ostatnich lat, wydałem więcej pieniędzy na tanie chińskie rozwiązania czy patenty niż wydałbym na pojedynczy zestaw.

Czy warto – tak, warto wydać pieniądze raz a dobrze, bardzo dobrze.

Wpis powstał przy współpracy z Szekla4x4.pl – dystrybutora mocowań RAM Mount.

KCC

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress