Select Page

Advertisement

Hyundai Galloper – „prawie” Pajero ?

Hyundai Galloper – „prawie” Pajero ?

Hyundai Galloper, którego spotykamy na naszych drogach jest terenówką produkowaną na licencji znanego i cenionego Mitsubishi Pajero. Czy w tym wypadku „prawie” czyni istotną różnicę ?

Trochę historii i danych technicznych.

Hyundai Galloper to koreański samochód terenowy, który debiutował w 1991 roku, jako klon Mitsubishi Pajero pierwszej generacji, którego produkcję właśnie zamykano. Auto produkowane w tej wersji do 1998 roku nie trafiało oficjalnie na rynek europejski.
W Europie zaoferowano do oficjalnej sprzedaży dopiero drugą generację Gallopera, która również oparta była na Mitsubishi Pajero, tym razem w oparciu o drugą generację (ten model będzie tematem dzisiejszego artykułu) Produkcja tego samochodu trwała od 1998 roku do 2003 roku. Z czasem w ofercie Hyundaia Galloper został zastąpiony przez bardziej luksusowego Terracana. Auto w wersji 3-drzwiowej oferowano z silnikiem diesla, wersja 5-drzwiowa była wyposażana opcjonalnie w benzynowy silnik V6. Tabela przedstawia osiągi poszczególnych silników:

rodzaj zasilania poj. moc [KM] / przy obr/min mom. obr. [Nm]/przy obr/min prędkość [km/h] 0-100 km/h [s]
silnik benzynowy 3,0 V6 141 / 5000 220/3000 167 14
silnik diesla 2.5 TD 88 / 3800 216/1700 136 19,3
2.5 TDI 99 / 3800 225/1750 140 17,4

Hyundai Galloper w momencie podjęcia produkcji był pojazdem terenowym z nadwoziem osadzonym na ramie wyposażonym standardowo w stały tylny napęd z „sztywno” dołączanym przednim napędem, dwustopniową skrzynią redukcyjną oraz międzyosiową blokadą. Często stosowano LSD (częściowo samoblokujący mechanizm różnicowy) w tylnym mechanizmie różnicowym. Przejęto zatem założenia konstrukcyjne sprawdzone przy produkcji Pajero I/II.

Hyu 3

Nadwozie.

Sylwetka Hyundaia Gallopera już w momencie debiutu nie rzucała na kolana, mimo oparcia konstrukcji o Pajero II nadal widać wiele elementów nadwozia charakterystycznych dla starszej generacji protoplasty. Uwagę przykuwają potężne nakładki nadkoli przechodzące płynnie w zderzaki i szerokie listwy ochronne drzwi. Mimo tych zabiegów nadwozie jest kanciaste i generuje sporo szumów w trakcie jazdy z większymi prędkościami. Poniższa tabela przedstawia wymiary Hyundaia Gallopera w wersji trzydrzwiowej:

długość [mm] 4035
wysokość [mm] 1870
szerokość [mm] 1770
rozstaw osi [mm] 2350
liczba miejsc 5
objętość bagażnika [l] 310

Wersja pięciodrzwiowa oferuje znacznie więcej miejsca w środku (bagażnik od 480 l). W wyposażeniu możemy spotkać nawet automatyczną skrzynię biegów, klimatyzację, ABS, Airbag oraz skórzaną tapicerkę.

Hyu 4

Wnętrze auta.

Wnętrze jest wystarczająco przestronne, więc pasażerowie nie powinni narzekać na brak miejsca. W wersji trzydrzwiowej tradycyjnie dla aut terenowych wsiadanie na tylną ławkę jest utrudnione. Siedzenia są jednak w miarę wygodne, dodatkowo wyposażono w praktyczne podłokietniki. Deska rozdzielcza stosownie do czasów, w których powstała jest kanciasta i odstaje nieco od dzisiejszych trendów i oczekiwań, a pokrętła są niezbyt precyzyjne. Należy jednak stwierdzić, że ogólna funkcjonalność kokpitu pozostaje na zadowalającym poziomie. Kierownica Hyundaia ma możliwość regulacji położenia, jednak często znacznie ogranicza widoczność wskaźników. Zastosowane materiały są raczej średniej jakości, szczególnie odbiegają od standardów niezbyt miłe w dotyku plastiki. Standardowe wyposażenie jest satysfakcjonujące i obejmuje m.in. elektrycznie sterowane szyby, centralny zamek i radioodtwarzacz.

Silniki i przeniesienie napędu.

Silnik benzynowy gwarantuje przyzwoite osiągi dłuższej wersji okupując to stosunkowo wysokim zużyciem paliwa (przeciętnie około 13-14 l/100 km). Pomocne bywa zamontowanie instalacji LPG, która mimo wysokiej ceny (silnik V6) potrafi się szybko zwrócić. Silnik 3,0 V6 jest sprawdzoną jednostką potrafiącą wykazać się wysokim przebiegiem do remontu kapitalnego. Silnik diesla powstał również w oparciu o technologię Mitsubishi. Jest on stosunkowo trwały pod warunkiem sumiennej obsługi bieżącej. W zamian za terminowe zmiany olejów, filtrów, pasków rozrządu (celowo użyłem liczby mnogiej, występuje tu drugi pasek wałka wyrównoważającego) i nie dopuszczanie do przegrzania odpłaca się przebiegami przekraczającymi 350 tys km. Ekonomia typowa dla aut z tego rocznika: 9-11 l/100 km.

Zawieszenie.

Zawieszenie przednie jest niezależne, z podwójnymi wahaczami poprzecznymi, amortyzatorami teleskopowymi i stabilizatorem. Z tyłu znajduje się sztywny most na dwóch wahaczach wzdłużnych, drążek Panharda, sprężyny śrubowe i stabilizator. Jak przystało na auto terenowe Galloper ma duże, 15-calowe koła i duży prześwit wynoszący 21 centymetrów.           Przy użytkowaniu auta na zalecanym przez producenta rozmiarze ogumienia i wielkości felg utrzymanie zawieszenia w należytym stanie nie przysparza specjalnych problemów. Krótki rozstaw osi skutkuje „galopowaniem” nadwozia na poprzecznych nierównościach. Zwrotność jest satysfakcjonująca.

Hamulce.

Dwuobwodowy, hydrauliczny układ hamulcowy składa się z tarcz przednich i tylnych bębnów. Niezależnie od wersji (z lub bez ABS) wystarczają do normalnego użytkowania. Klocki i szczęki są stosunkowo trwałe.

Hyu 2

Wady i zalety.

Hyundai Galloper drugiej generacji to samochód stosunkowo bezawaryjny, o ile nie użytkuje się go brutalnie w terenie. Wówczas najwięcej problemów może dostarczyć układ elektryczny. Z czasem dochodzi również do usterek zawieszenia (przyśpieszonemu zużyciu ulegają również amortyzatory) i układu przeniesienia napędu (szczególnie przednia oś – automatyczne sprzęgiełka, stabilizatory). Na bieżąco należy pilnować temperatury silnika, ewentualne przegrzanie może wymagać czasami „tylko” wymiany uszczelki pod głowicą, ale może zakończyć się pęknięciem głowicy. W zamian za to otrzymujemy tanie w zakupie auto zbudowane w oparciu o sprawdzone technologie o stosunkowo wysokiej sprawności terenowej. Zaletą jest również możliwość naprawy przez pobliskich mechaników. Dostępność części jest stosunkowo duża. Problemem bywa pojawiająca się znienacka rdza.

Text i foto: Sebastian Kołacz

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress