Select Page

Advertisement

Jestem chłopcem w skórze kobiety – Małgorzata Kosińska z RMF 4rt

Jestem chłopcem w skórze kobiety – Małgorzata Kosińska z RMF 4rt

Małgorzata Kosińska z RMF 4racing Team – okrzyknięta najpiękniejszą kobietą polskiego off-roadu! Wałbrzyszanka jednak jest nie tylko zawodnikiem rajdowym. To wzięta i popularna modelka, która zaprzecza wszelkim powszechnie uznawanym stereotypom. Jak to się stało, że jest zawodnikiem RMF 4RACING Team a dodatkowo doskonale odnajduje się w tym typowo męskim świecie?

BajaDrawsko_m-196

Talent Gosi został dostrzeżony przez Rafała Płuciennika – założyciela RMF 4RACING TEAM, zespołu wywodzącego się z RMF Caroline Team, gdzie swoją drogę z off-roadem rozpoczynał Adam Małysz. To właśnie jego, w projekcie „Secret Man” zastąpiła Małgorzata Kosińska. Nie ukrywam, że dla mnie był to ogromny stres. Pomimo wielu miesięcy przygotowań, wizja zastąpienia kogoś takiego jak Adam Małysz powodowała we mnie strach. Czy na pewno sprostam? Czy dam radę? Czy nie okaże się, że jestem za słaba? – wspomina Gosia. A było co udowadniać, ponieważ nie dość, że kobieta, to jeszcze niebanalnej urody, robiąca karierę jako modelka. Czy w typowo męskim świecie takie połączenie to pomoc czy raczej dodatkowe utrudnienie? Modelka kojarzy się raczej z księżniczką a nie osobą, która poradzi sobie z brudem, zmęczeniem, błotem i piaskiem. Pamiętam, jak przed moim pierwszym rajdem, a był to rajd z serii RMF Maxxx Kager Rally, staliśmy jeden samochód za drugim w kolejce do startu. Poszedł do mnie mężczyzna z samochodu bezpośrednio za mną z zapytaniem, czy go puszczę na trasie, czy nie będę go tarasowała. Odpowiedziałam, że oczywiście. Nie przyjechałam tam przecież, aby komuś kłaść kłody pod nogi. Po rajdzie, w którym startowało około 20 uczestników w mojej klasie, okazało się, że zajęłam 4 pozycję. Ta sytuacja spowodowała, że podczas kolejnego rajdu z tej samej serii, traktowano mnie już znacznie lepiej. Podczas mojego trzeciego rajdu inni uczestnicy potraktowali mnie jako spoją koleżankę. Nie czułam się już jak ktoś gorszy. Na taką sytuację natomiast musiałam sobie ciężko zapracować.

BajaDrawsko_m-411

Zapracować nie tylko wynikami podczas rajdów, ale przede wszystkim ciężkimi, wyczerpującymi treningami. Małgosia 8 miesięcy trenowała pod czujnym okiem Aleksandra „Faziego” Szandrowskiego. Przygotowania do startu odbywały się w Tychach i bardzo dobrze zapadły Gosi w pamięć. Nie do końca zdawała sobie wtedy sprawę z tego, co tak naprawdę oznacza zgoda na uczestnictwo w rajdach. Pamiętam, że na początku niesamowicie się cieszyłam i ekscytowałam propozycją. Szybko okazało się jednak, że jest to niesamowicie ciężka, fizyczna praca! Auto terenowe to nie jest normalne auto, do którego się wsiada i każdy, kto ma prawo jazdy kategorii B, potrafi je poprowadzić. Auta terenowego trzeba się po prostu nauczyć. Przyznaję, że po 4-5 miesiącach ostrego treningu przeżyłam pierwszy kryzys. Pojechaliśmy z Fazim na pustynię, gdzie warunki są zupełnie inne niż te, w których ćwiczyłam na co dzień. Wszystko mnie bolało, piasek był dosłownie wszędzie – w ustach, w oczach. Niesamowicie walczyłam ze sobą. Jednak to wydarzenie wzmocniło mnie. Nie poddałam się i ćwiczyłam dalej.

BajaDrawsko_m-399

Dziś Gosia opanowała już auto. Doskonale wie, co musi zrobić, by jak najszybciej dojechać do mety. Dziś po prostu się tym bawi i nie wyobraża już sobie swojego życia bez rajdów. Jako kobiecie nie jest jej łatwo ale nie narzeka: doskonale rozumiem się z mężczyznami i może dlatego daję sobie radę w tym środowisku. Nie ma jednak co ukrywać, że niektórzy spoglądają na mnie jak na gwiazdkę jednego sezonu, inni z ciekawością jak na zjawisko a jeszcze inni zupełnie męsko jak na ładną kobietę. Nie myślę jednak o tym. Staram się robić swoje najlepiej jak potrafię i nie załamywać trudnościami, które każdego z nas spotykają na drodze życiowej.

BajaDrawsko_m-240

Czy brakuje jej kobiet w polskim off-roadzie? Dlaczego jest ich tak mało? Tutaj na te odpowiedzi Kosińska odpowiada bez zastanowienia. Według niej stoi za tym kilka kwestii, zaczynając od braku zainteresowania kobiet sportami motorowymi, poprzez zwyczajny strach i wstyd przed stawaniem w szranki z mężczyznami, a skończywszy na czystości czy też raczej jej braku. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że makijaż to coś, o czym można zapomnieć podczas rajdów terenowych. Czystość i schludność to zdecydowanie marginalne sprawy. Przetrwać można jedynie wtedy, gdy człowiek przyzwyczai się do brudu, kurzu i pyłu. Dla mnie nie było to problemem. Od dzieciństwa tego mnie uczono. Byłam drugą córką i mój tata zawsze traktował mnie trochę jak chłopca. Przy mnie naprawiał samochody i wszystko mi tłumaczył. Być może stąd moja miłość do samochodów?
Jaka jest rada Gosi dla kobiet, które chciałyby spróbować swoich sił w rajdach off-roadowych? Przede wszystkim trzeba być bardzo wytrwałym. Nie można dać sobie przysłowiowo „w kaszę dmuchać”. Trzeba iść petardą prosto do celu!

BajaCarpathia_m-1-2 (2)

RMF 4RACING Team to zespól wywodzący się z RMF Caroline Team. W skład zespołu wchodzą: Rafał Płuciennik, Fazi, Gosia Kosińska, Andrzej Derengowski, Piotr Zelt, Ola Kujawa, Krzysiek Biegun i Łukasz Łaskawiec. Zespół wspiera m.in. RMF FM, Lenovo Polska, Auto Partner, BorgWarner, Mitko, Poltent, GoodYear.
Więcej informacji o zespole na www.rmf4rt.pl oraz www.facebook.com/RMF4rt

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress