Select Page

Kaszëbë-Sybir 2013

Kaszëbë-Sybir 2013

Dwanaście granic, czworo Pomorzan, piętnaście tysięcy kilometrów, auto warte 2000 złotych. Trzy cele: promocja ukochanych Kaszub, przypomnienie losów kaszubskich zesłańców na Wschodzie, a przy okazji walka o zwycięstwo w rajdzie na Jedwabnym Szlaku.

– Rajd „The Bamako Summer” zaczynamy wraz z innymi zespołami 22 sierpnia na Węgrzech. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinniśmy ukończyć go 31 sierpnia w Taszkiencie, stolicy Uzbekistanu – mówi Piotr Bejrowski – Tam zaczniemy drugą, bardziej ambitna cześć wyprawy.

 dv

Podstawowym celem projektu jest bowiem promocja Kaszub oraz przypomnienie losów pomorskich i kaszubskich zesłańców na Wschodzie poprzez upamiętnienie miejsc zsyłki na obszarze byłego Związku Sowieckiego. Po opuszczeniu Jedwabnego Szlaku pomorscy podróżnicy przejadą przez Kirgistan i Kazachstan w kierunku Syberii. Spotkają się z polską społecznością w Czkałowie w Kazachstanie, a za Uralem i w innych miejscach na trasie poszukają śladów sowieckich deportacji z Pomorza. W 1945 roku zesłano na Wschód ponad 15 tys. zidentyfikowanych z imienia i nazwiska polskich mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, w tym kilka tysięcy Kaszubów.

Do Europy wrócą przez Baszkirię i Tatarstan, gdzie zetkną się z licznymi ludami zamieszkującymi te republiki Federacji Rosyjskiej. Na zakończenie wyprawy członkowie „Kaszëbë Team” upamiętnią na Polskim Cmentarzu Wojennym
w Katyniu polskich obywateli deportowanych i zamordowanych na Wschodzie.

Uczestnicy: Ewa Popiel, Piotr Bejrowski, Łukasz Kalociński, Grzegorz König

Więcej o wyprawie na: www.facebook.com/KaszebeTeam

KOLAŻ

Nasz Patronat

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress