Select Page

Advertisement

Mitsubishi Outlander PHEV w rajdzie Baja Portalegre 500

Mitsubishi Outlander PHEV w rajdzie Baja Portalegre 500

Firma Mitsubishi Motors Corporation (MMC) wystawi model Mitsubishi Outlander PHEV – jedyny samochód z napędem 4WD i dwoma źródłami napędu oferowany obecnie na rynku – w rajdzie cross-country Baja Portalegre 500, który odbędzie się w dystrykcie Portalegre we wschodniej części Portugalii w dniach od 22 do 24 października tego roku.

Samochód poprowadzi Pan Hiroshi Masuoka z MMC, który wygrał rajd Dakar w latach 2002 i 2003. Pan Masuoka będzie również pełnił obowiązki kapitana zespołu.

Team biorący udział w Baja Protalegre niemal w całości tworzy personel MMC. Pracownicy japońskiej firmy kierują również działaniami zespołu; managerem zespołu i dyrektorem technicznym jest Pan Yasuo Tanaka, ekspert z działu ds. badań nad podzespołami układu EV przy biurze ds. rozwoju technicznego, natomiast dodatkowe wsparcie zapewni czterech inżynierów z tego działu.

W tym roku rajd cross-country Baja Portalegre 500 – organizowany przez Portugalski Związek Motorowy – odbędzie się już dwudziesty dziewiąty raz z rzędu (pierwsza edycja wystartowała w 1987 roku). Cechą charakterystyczną tego rajdu, którego trasa w tym roku obejmie około 500 km, są duże prędkości rozwijane na raczej płaskich, lecz wyboistych i zakurzonych bezdrożach o luźnej nawierzchni. Baja Portalegre 500, stanowiący dziewiątą rundę Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych (FIA Cross Country Rally World Cup), gromadzi każdego roku najlepszych kierowców z całego świata, którzy „rozgrzewają się” tu przed Dakarem – najtrudniejszym rajdem na świecie. Zawody są podzielone na trzy kategorie – dla samochodów, motocykli i quadów – w których łącznie wystartuje ponad 300 pojazdów.

Mitsubishi Outlander PHEV, który weźmie udział w rajdzie, aby promować rozwiązania EV i 4WD firmy MMC, to produkcyjna wersja tego modelu poddana wymaganym modyfikacjom. Samochód wykorzystuje seryjny akumulator trakcyjny – stanowiący trzon układu hybrydowego typu plug-in – o zmienionej strukturze w celu uzyskania większej pojemności i wyższej mocy. System sterowania silnikami również został zmodyfikowany, aby zapewnić wyższą moc. Ponadto, generator i jednostka spalinowa, które przekazują moc do akumulatorów i silników elektrycznych, zostały zmodyfikowane z myślą o zwiększeniu mocy i ogólnych osiągów systemu.

W aucie, poza klatką bezpieczeństwa, znalazło się również wymagane wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa, przy czym inżynierowie MMC poprawili też terenowe właściwości Mitsubishi Outlandera PHEV, aby w pełni wykorzystać zalety wzmocnionego systemu PHEV. Rajdowy model wyróżnia się większym prześwitem, większym skokiem zawieszenia oraz sportowymi oponami o większej średnicy. Wprowadzone zmiany pozwolą Mitsubishi Outlanderowi PHEV zaprezentować swoje osiągi w trudnych warunkach eksploatacji, natomiast cenne dane zebrane podczas tego rajdu posłużą do opracowania przyszłych modeli seryjnych MMC.

Komentarz Hiroshi Masuoki, kierowcy i kapitana zespołu:
„-Nasze nowe Mitsubishi Outlander PHEV weźmie udział w rajdzie Baja Portalegre 500. Model ten zyskał dużą popularność w Japonii i w Europie ze względu na swoje płynne i dynamiczne właściwości jezdne, będące zasługą układu Twin Motor 4WD. W rajdzie Baja Portalegre 500 zawodnicy muszą przejechać 500-kilometrową trasę bez zatrzymywania się – nie wliczając w to około 20 minut przeznaczonych na wykonanie czynności serwisowych – pokonując z dużą prędkością żwirowe szlaki i wyboiste drogi. Układ napędowy i akumulator auta typu PHEV musi więc wykazać się dużą odpornością na zużycie. W tegorocznej edycji rajdu chciałbym udowodnić, że rajdowy Outlander PHEV, stworzony na bazie modelu produkcyjnego, jest niezawodny i bardzo dynamiczny. Dzięki wsparciu inżynierów z MMC będziemy chcieli zakończyć zmagania w ścisłej czołówce, demonstrując tym samym moc zmodernizowanego układu EV oraz przewagę systemu 4WD. Na bazie naszych doświadczeń chcemy również opracować w przyszłości nowy układ hybrydowy typu EV plug-in, dlatego prosimy wszystkich naszych fanów o gorący doping.”

Oprócz uczestnictwa w Baja Portalegre 500, firma MMC zapewni wsparcie – podobnie, jak w latach 2013 i 2014 – w formie samochodu i zespołu inżynierów teamowi Two & Four Motor Sports, który wystartuje Outlanderem PHEV w rajdzie FIA Asia Cross Country Rally 2015 organizowanym w dniach od 8 do 14 sierpnia w Tajlandii.

Rajd Asia Cross Country Rally jest organizowany już po raz dwudziesty z rzędu. Zawodnicy będą musieli pokonać wymagającą trasę liczącą 2500 kilometrów, wiodącą przez górzyste tereny, której początek i koniec znajduje się w starożytnym mieście Chiang Mai w północnej części Tajlandii. W rajdzie wystartuje Mitsubishi Outlander PHEV w tej samej specyfikacji, co w Baja Portalegre 500, natomiast celem zespołu Two & Four Motor Sports będzie ukończenie zmagań na jednej z najwyższych pozycji, w czym pomoże doświadczenie zyskane w poprzednich 2 latach.

thumb

Źródło: Mitsubishi, informacja Mototarget.pl

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress