Select Page

Advertisement

Poligon Drawski zagrożony – wszyscy mamy szansę pomóc !

Poligon Drawski zagrożony – wszyscy mamy szansę pomóc !

Nie sądziłem, że ostatnia wiadomość w bieżącym roku umieszczona na naszym portalu będzie taka przerażająca.
Ze smutkiem i poczuciem obowiązku umieszczam poniżej tekst Norberta J. Zbróga, który w imieniu nas wszystkich uprawiających off-road prosi o pomoc w zachowaniu tego wyjątkowego terenu, który zgodnie z pomysłami może być początkiem końca naszego wspaniałego hobby 🙁
Czas na mobilizację naszego środowiska – zróbmy wszyscy co w naszej mocy aby ta ostatnia szansa została wykorzystana.
KCC

” 20 grudnia opublikowane zostało obwieszczenie Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (zachodniopomorski RDOŚ), dosyć nb sprytnie. Okres przedświąteczno-noworoczny, zatem urzędy pracują na zwolnionych obrotach, zanim się spostrzegą (gminy i powiaty) będzie po herbacie bowiem termin odwołań i opinii odnośnie projektu zarządzenia mija 24 stycznia 2014.
Mniejsza o dziwne zawarte w tym projekcie plany obejmujące inne formy turystyki czy rekreacji (np wytyczenie tylko jednego szlaku kajakowego w dolinie Drawy, zakaż jakichkolwiek działań do 100 od brzegu rzeki i do 300 od brzegów jeziora, zakazu zabudowy terenów itd) bowiem kto chce to zapozna się na stronie internetowej RDOŚ-u zachodniopomorskiego o całym tym ekologicznym terrorze, staram się jak najszybciej zwrócić i na to uwagę wszystkich innych zainteresowanych a gotowych przeoczyć tą sprawę.

Nas jako środowiska dotyczy kolejny zamach na off-road w tej chwili realizowany na terenie poligonu drawskiego, przejdzie tu to i stanie się normą na pozostałych terenach udostępnianych do tej pory przez wojsko.

Dostałem dziś nieoficjalna prośbę od (przychylnych nam) leśników o zmobilizowanie środowiska i oprotestowanie (leśnicy tego zrobić nie mogą, bo oponenci od wilków natychmiast wykorzystają to przeciwko nim, jak próbowali to uczynić już w zeszłym roku) tego projektu rozporządzenia.

Rozporządzenie to (jeżeli przejdzie w tej formie – pomijam tu inne niż or dziedziny) praktycznie rzecz biorąc zamknie teren poligonu drawskiego do realizacji jakichkolwiek imprez.
Na wniosek stowarzyszenia (umownie zwanego) „od wilków” i pani Sabiny N kierującej tymi planami, teren poligonu ma być CAŁKOWICIE WYŁĄCZONY Z ORGANIZACJI RAJDÓW w okresie od początku kwietnia do końca sierpnia (wcześniejsze wyłączenia obejmują już miesiąc wrzesień), zatem w praktyce zakaz będzie całkowity do października (nie wolno organizować nic), zaś w pozostałym okresie roku z organizacji ma być wyłączony teren od południówki w kierunku zachodnim. W praktyce (biorąc pod uwagę wcześniej już poczynione wyłączenia), uniemożliwia się realizację czegokolwiek sensownego na całym poligonie przez cały rok.
Udało mi się dziś zaalarmować kilku burmistrzów, starostów, rozmawiałem również z komendantem CSWL, wszyscy podejmują działania.
Wszyscy chcą nas bronić, i podjęto już kroki w tym kierunku, niemniej wskazane było by, przesłanie na adres RDOS-iu jak największej ilości protestów od stowarzyszeń i osób indywidualnych, dając do ręki dyrektorowi RDOŚ jakieś argumenty w podejmowaniu ostatecznej decyzji, nie tylko w oparciu o wnioski tych „od wilków”

W związku z tym, że obecnie wszystkie polskie poligony przeszły pod zarząd CSWL Drawsko, istnieje ryzyko tego, że przyjęte (narzucane) formy ochrony środowiska z automatu zostaną rozciągnięte na wszystkie pozostałe poligony.
Padnie tym samym ostatnia ostoja naszego hobby.

Być może większość z Was dojdzie do wniosku, co nas obchodzi Drawsko, może być i tak. Do tej pory drobnymi krokami rugowano nas z kolejnych przestrzeni spychając na poligony, teraz mają szansę nas dobić

Niebawem na mojej stronie zamieszczę propozycję „opinii” do ewentualnego przesłania na adres Zach-pom RDOS-iu, niestety by była skuteczna musi być wysłana listem poleconym, co zapewne spowoduje, że kolejna grupa „wypadnie” z tej możliwości

Norbert J. Zbróg
www.njz.pl

Wzory pism do pobrania:

pismo 1

pismo 2

pismo 3

Wypełnione pismo, kierować należy na adres wymieniony w piśmie – przesyłka listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Zachęcamy Stowarzyszenia, aby w pismach występowały nie tylko jako Organizacje, ale zmobilizowały także swoich członków do samodzielnych wystąpień.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress