Select Page

Samochody terenowe Toyoty – jakość, niezawodność, dzielność

Samochody terenowe Toyoty – jakość, niezawodność, dzielność

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Toyota zdominowała klasę aut produkcyjnych w Rajdzie Dakar?

To nie przypadek, że Toyoty odniosły osiem zwycięstw pod rząd w tej klasie. Także wśród samochodów modyfikowanych, co czwarty to Toyota. Nie jest także dziełem przypadku, że taką Toyotą startuje polska załoga Adam Małysz/Rafał Marton, która w ubiegłorocznej edycji Rajdu Dakar wywalczyła Hiluxem doskonałe, 15. miejsce.

Tajemnica sukcesu Toyot w tym najtrudniejszym z rajdów kryje się w sposobie przygotowania konstrukcji. Standardową metodą badań Toyoty jest doprowadzenie auta do granicy wytrzymałości. Tak testowane są wszystkie samochody tej marki, stąd bierze się ich niezawodność oraz mocna budowa. Mocne nie oznacza powolne. Rajdowe Toyoty potrafią rozpędzić się w terenie nawet do 200 km/h. Adam Małysz stwierdził w jednym z wywiadów stwierdził, że na wysokie wydmy wjeżdżał bez wysiłku, gdy poprzedni samochód musiał niemal wpychać na szczyt.

a

Perfekcyjny montaż silników sprawia, że są trwałe i niepodatne na uszkodzenia. Po dachowaniu przy dużej szybkości na rajdzie Silk Way w Rosji, Małysz bez problemu odpalił silnik za pierwszym przekręceniem kluczyka. Skrzynie biegów, skrzynie rozdzielcze, mosty – to także elementy, które często bez większych przeróbek można przełożyć z wersji fabrycznej Toyoty do wyczynowej. Japońska marka znana jest z solidnych konstrukcji, które obliczone są na wymagające warunki pracy i wykonane z najlepszych materiałów. Stąd niestraszne dla nich wielogodzinna praca w wysokich temperaturach, silne wibracje i wysokie zapylenie. Te wszystkie elementy zostały wielokrotnie sprawdzone w podobnych warunkach podczas konstruowania. Inżynierowie przetestowali podzespoły w podobnych do Rajdu Dakar warunkach, pokonując dziesiątki tysięcy kilometrów, choć zapewne nie jeździli tak szybko jak zawodnicy rajdowi.

c

Niezmiennym założeniem konstruktorów jest budowa takich samochodów, które poradzą sobie w najtrudniejszych warunkach, niezależnie od szerokości geograficznej. Na torach testowych Toyota odtwarza najtrudniejsze warunki spotykane w naturze i na tych odcinkach testuje auta. W takich warunkach szybko okazuje się, które elementy trzeba wzmocnić.

W Rajdzie Dakar zdarza się, że samochody przeprawiać się przez wodę. Toyoty przygotowane są i na takie przeszkody, bo konstruktorzy sprawdzają możliwości pracy różnych zespołów w zanurzeniu. W specjalnych tunelach klimatycznych pracę wszystkich podzespołów monitoruje się w ekstremalnych warunkach: ulewnym deszczu, bardzo wysokiej wilgotności, śnieżycy, mrozie. Testy upewniają producenta samochodu, że pojazd jest bezpieczny i pewny we wszystkich warunkach.

Terenowe Toyoty stały się legendą już na wiele lat przed startami w Rajdzie Dakar. Land Cruisery zdobyły niemal wyłączność w Afryce, Azji i Australii. Tamtejsi użytkownicy muszą mieć niezawodny samochód, bo sprawne auto oznacza ich bezpieczeństwo, a czasem nawet życie. Stąd służby specjalne, poszukiwacze oraz podróżnicy korzystają z Toyot, bo jest to samochód dla najlepszych.

b

Źródło: Toyota, informacja Mototarget.pl

Nasz Patronat

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress