Select Page

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej z task 4×4

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej  z task 4×4

Task4x4.pl wraz z OFF ROAD RESCUE TEAM  – renomowaną, profesjonalną grupą ratownictwa medycznego specjalizującą się w zabezpieczaniu najbardziej spektakularnych rajdów i wydarzeń ze świata 4×4 w Polsce, Europie i Afryce Północnej zaprasza na jednodniowe szkolenie [w sumie 7 godzin zajęć podzielonych na bloki tematyczne] dedykowane w pierwszej linii off-roaderom i podróżnikom, osobom zamierzającym podróżować samochodami z dala od cywilizacji oraz planującym tak bliższe wypady w teren jak i dłuższe wyprawy, ale też i wszystkim innym, którym zależy na zdobyciu wiedzy mogącej ratować życie i zdrowie podczas pobytów w miejscach, gdzie często w sytuacjach krytycznych jest się zdanym wyłącznie na siebie lub swoich towarzyszy.

Szkolenie prowadzone będzie w  podziale na 3 bloki zagadnień:

Blok 1:  Pierwsza pomoc przedmedyczna – wypadkowa ze szczególnym uwzględnieniem warunków terenowych.

Przypomnienie i uaktualnienie wiedzy, jaką teoretycznie powinien dysponować każdy kierowca, jednak ze wskazaniem na ograniczone możliwości jakie mamy w różnych typowych dla off-roadu i wypraw sytuacjach oraz z silnym naciskiem na ćwiczenia praktyczne, a w szczególności:

– wstępna ocena stanu poszkodowanego i prawidłowa diagnoza, określenie koniecznych działań

– jak pomagać, bu nie zaszkodzić

– wzywanie pomocy (sytuacja miejska vs. w terenie, lasy, góry, brak zasięgu itp)

– działania podczas oczekiwanie na pomoc, przygotowanie do transportu, transport poszkodowanego

– ciało obce w górnych drogach oddechowych

– resuscytacja krążeniowo oddechowa, podstawy wiedzy o defibrylacji

– urazy, złamania, zwichnięcia, ciało obce, krwotoki, zmiażdżenia / stłuczenia, amputacja

– ćwiczenia z zakładania opatrunków, usztywnień

– zapoznanie się z najnowszymi środkami w tym zakresie i sposobami ich użycia

Blok 2: Elementy medycyna wyprawowej – sposoby profilaktyki i radzenia sobie z dolegliwościami czy urazami typowymi dla off-roadu i podróży

Czy to udając się na rajd, weekendowy wypad w teren czy na wyprawę tak na prawdę stale narażeni jesteśmy na szereg czynników, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Off-road i styl życia jaki jest nam bliski bardzo zwiększa ryzyko związane choćby z drobnymi uszkodzeniami ciała mającymi miejsce w warunkach „dalekich od sterylności” [błoto, brudna woda, zardzewiałe metale, szkła] , uwarunkowanymi lokalnie czynnikami chorobotwórczymi, zagrożeniami epidemiologicznymi, ukąszeniami, poparzeniami, odmrożeniami czy innymi skutkami często ekstremalnego obciążenia organizmu. Zagadnienia tego bloku przedstawimy w sposób jak najbardziej ułatwiający późniejsze działanie czy dobór leków do apteczki [problem > teoria > praktyka z wykorzystaniem sugerowanych produktów]

Omówimy:

– ukąszenia, ugryzienia, użądlenia, złapanie kleszcza, wejście na jeżowca, drzazgi, ciernie  itp.  [pompka do jadu, surowica, opaski, pincety, etc.],

– płukanie oka [sprzęt, płyny], zapalenia spojówek, ciała obce, zmęczone oczy

– poparzenia [słońce, ogień, płyny, rośliny, meduzy], reakcje alergiczne  itp. [co i kiedy podać? w jakiej formie? jak działać miejscowo, a jak ogólnie]

– obtarcia, bąble, odkażanie i zabezpieczanie ran [nowoczesne opatrunki i środki], dezynfekcja i oczyszczanie ran, leczenie i opatrywanie ran źle gojących się, na co zwracać uwagę? Co obserwować? Odpowiednia profilaktyka.

– informacje o szczepieniach, zakażeniach, tężcu itp., bakteriach i drobnoustrojach

– zatrucia, niestrawności, dolegliwości w wyniku zmiany środowiska i klimatu, zagrożenia w krajach „egzotycznych”, dbałość o unikanie niebezpieczeństw i profilaktyka [woda, co jeść, co nie, zasady higieny w tym kontekście], dopasowane do tych sytuacji leki , samoleczenie vs pomoc profesjonalnego medyka

– wyziębienie, odmrożenie, udar cieplny, zaburzenia z braku snu, wysokości, przemęczenia, szok termiczny i klimatyczny, folie srebrno-złote.

Blok 3: Optymalizacja apteczki podróżnika

Osobny blok szkolenia będzie dotyczył omówienia tego co powinno się znaleźć w optymalnie wyposażonej apteczce podróżnika i off-roadera – tak pod względem materiałów opatrunkowych i specjalistycznego sprzętu, jak i sugerowanej listy leków, które warto zakupić [zwykle bez recepty] przed wyprawą. Za ważny atut naszego element szkolenia przyjęliśmy maksymalną spójność przekazywanej wiedzy, użytych do praktycznych ćwiczeń sprzętów i materiałów z zaproponowaną apteczką – czyli szkolisz się na tym, co możesz mieć w swojej własnej apteczce.

UWAGA: Dzięki naszemu partnerowi, firmie Respivent będziemy mogli zainteresowanym uczestnikom szkolenia zaoferować pomoc w skompletowaniu i zakupie w niższej niż rynkowa cenie optymalnej apteczki [profesjonalna torba medyczna wraz z zaproponowanym optymalnym lub indywidualnie rozszerzonym wyposażeniem].

Informacje organizacyjne – data i lokalizacja szkolenia

Szkolenie odbędzie się w sobotę 29 marca, w godzinach 10:00 – 17:30 w Klubie Dobrego Samopoczucia SPORTMANIA mieszczącym się przy ulicy Kadrowej 17, 04-421 Warszawa-Rembertów [dojazd i lokalizacja]  Uczestnicy otrzymają napoje oraz przekąski.

Cena i warunki rezerwacji i uczestnictwa

Cena za 1 osobę uczestniczącą w szkoleniu wynosi 172,20 pln brutto. [cena netto wynosi 140,- pln, wystawiamy faktury VAT ze stawką 23%]

Warunkiem zarezerwowania miejsca na szkoleniu jest przesłanie zgłoszenia wstępnego na adres e-mail  presz@task4x4.pl oraz wpłacenie kwoty 172,20 pln na konto podane w przesłanej karcie rezerwacji szkolenia. W celu zagwarantowania jak najwyższego poziomu merytorycznego szkolenie poprowadzi 2 ratowników, a liczbę miejsc ograniczamy do max 24 osób. Przy dokonywaniu rezerwacji decyduje kolejność zgłoszeń popartych wpłatą.

UWAGA: Ze względów na kwestie logistyczne i zaangażowanie w szkolenie wielu podmiotów  organizatorzy zastrzegają sobie prawo odwołania szkolenia w przypadku nie otrzymania zgłoszeń i wpłat od minimalnej ilości 12 uczestników do dnia 27 marca. W takim przypadku, podobnie jak w sytuacji przekroczenia limitu uczestników wpłaty zostaną zwrócone.

Kontakt do organizatorów:

Partnerzy szkolenia:

Klub Dobrego Samopoczucia SPORTMANIA – gospodarz szkolenia

Respivent – dostawca apteczki i jej wyposażenia, środków opatrunkowych na szkolenie

Restauracja TenSushi – catering

Kinga Pienińska –  naturalna woda mineralna, partner task4x4.pl w sezonie 2014

Patronat medialny: Turystyka4x4.pl 🙂

task4x4_ORT_medyczne

Nasz Patronat

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress