Select Page

Advertisement

WESEM CDC3 – lampy do off-road’u – Made in Poland – TEST

WESEM CDC3 – lampy do off-road’u – Made in Poland – TEST

Dodatkowe lampy w terenówce – temat stary jak off-road 😉 i przestudiowany przez wielu z nas na przełomie lat.

Era lamp halogenowych z klasyczną żarówką odszedł już chyba w zapomnienie – teraz na topie są niewątpliwie lampy LED.

LED czyli oparte na diodach, które technologicznie są bardziej odporne na różnice temperatur, pobierają nieporównywalnie mniej prądu przy jednoczesnej wysokiej wydajności. Diody mniej też się nagrzewają a jeśli już to i tak łatwiej odprowadzić ciepło.

Czemu więc od lat wszyscy nie używamy tylko oświetlenia LED ? Powodów jest kilka, do niedawna na rynku znaleźć można było albo bardzo drogie, pochodzące z za wielkiej wody elementy oświetlenia lub tanie, lecz w znakomitej większości nie porażające jakością produkty z Chin, często nieznanego producenta, nie spełniające żadnych norm czy choćby.. gwarancji.

Jako że coraz częściej sprzęt montowany w naszych terenówkach musi posiadać homologację – warto zwrócić na to uwagę przy zakupie oświetlenia.

Teraz, obok drogich markowych produktów pojawiło się „światło w tunelu” – niedroga lampa drogowa LED m.in. do zastosowań terenowych z pełną europejską homologacją (E20) – te lampy to WESEM CDC3.

CDC3Pudełko zawiera wszystkie elementy niezbędne do montażu reflektora do standardowej powierzchni jak bagażnik dachowy czy stalowy zderzak lub grill.

W zestawie znajdują się instrukcja montażu, śruby montażowe z samozaciskowymi nakrętkami, plastikowe podkładki umożliwiające bezpieczną zabawę ustawieniami lampy czy sam element montażowy – do naszego auta wybraliśmy standardowe mocowanie ale producent ma w ofercie także inne mocowania montażowe.

Lampa już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie solidnie wykonanej – w całości ze stopu aluminiowego z proszkowo lakierowaną w kolorze czarnym powierzchnią. Szklana szyba lampy dopełnia jakości wykonania a wykonana z trwałego tworzywa ramka  może dodatkowo chronić lampę przed uszkodzeniem. Lampa jest wodoszczelna i pyłoszczelna – spełnia normy szczelności IP67 i IP69K. To wszystko przekonuje nas do jej przydatności w naszym hobby.

Lampa o strumieniu świetlnym 2500lm wyposażona jest w 6 diod OSRAM o sumarycznej mocy 29W.

Więcej danych technicznych znaleźć można  w karcie katalogowej produktu – http://sklep.wesem.pl/photo/_pdf/pl/k_063_cdc3_pl.pdf

Tył lampy to potężny radiator – pozwala on na dobre odprowadzenie ciepła z lampy, co powinno czynić ją długowieczną – temperatura pracy – szczególnie przy hermetycznych elementach jest częstym powodem uszkodzeń modułów LED – tu problem nie powinien pojawiać się bardzo długo.

Sam montaż, w zależności od auta nie stanowi żadnego problemu – u nas zamontowaliśmy lampę do wewnętrznego wzmocnienia zderzaka – dzięki temu lampa bardzo dobrze trzyma się auta i nawet przy dużych uderzeniach nie ma tendencji do drgań. Podczas montażu należy pamiętać o zachowaniu biegunowości przewodów – źle podłączone nie zadziałają, ale nie uszkodzą też na szczęście lampy. Jeśli nie jesteś biegły w elektryce auta – warto oddać auto do warsztatu zajmującego się choćby prostymi instalacjami elektrycznymi – my nie musieliśmy, bo auto posiadało już instalację do dodatkowego oświetlenia. WESEM wyposaża lampę w trzy rodzaje podłączeń – złącza AMP Faston lub Deutsch DT albo z klasycznie zarobionym przewodem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Całość prezentuje się dobrze i wygląda delikatnie – lampa ma poniżej 120mm średnicy – więc można wcisnąć je w dowolne miejsce. W naszym przypadku, miejsce montażu wybraliśmy korzystając z pomocy Doradców Technicznych firmy WESEM – dla naszego przeznaczenia – czyli pokonywanie dużej ilości kilometrów na drogach gruntowych powinno być optymalne. To ważne, że można liczyć na pomoc przedstawicieli firmy, jeśli potrzebujecie pomocy przy zakupie i doborze produktu do swoich potrzeb.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zgodnie z kartą katalogową, barwa światła to 6000 K w porównaniu do „żółtych” żarówek lamp głównych naszej Suzuki, barwa może wydawać się bardzo zimna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lampa jest oświetleniem dalekosiężnym – ma bardzo małe straty światła przy wyjściu z lampy.

Ale lampa ma świecić, nie tylko wyglądać więc zaczynamy:

Na leśnej drodze rozstawiliśmy pachołki – pierwszy stoi ok 50 metrów od auta, kolejny 100, następny 150 i ostatni 200 metrów od stojącego samochodu.

Fabryczne światła pozycyjne (krótkie):

Fabryczne światła drogowe (długie):

Światła drogowe (długie) + lampy WESEM CDC3:

Samochód stoi przy prawej krawędzi drogi – jak widać oświetla dobrze pobocze i świeci daleko przed ostatni pachołek, który znajduje się 200 metrów od auta. Zdjęcie pokazuje że główna wiązka światła znajduje się nieco ponad 50 metrów od auta – tak wg nas jest optymalnie, ale oczywiście można wyregulować lampę zasięg był jeszcze większy.

Droga, na której wykonywaliśmy test jest przy swej krawędzi mocno zadrzewiona – sprawdziliśmy więc lampy w bardziej „otwartym” terenie.

Podobnie jak przy pierwszej próbie – pachołki znajdują się w odległościach 50-100-150-200 metrów od auta:

Światła drogowe (długie):

Światła drogowe (długie) + WESEM CDC3:

if

Przy tym teście widać że światłą jest naprawdę dużo – pamiętajmy ze jedna lampa to tylko 29W a jak wielka jest różnica w jego ilości.

Produkowanych przez WESEM lamp CDC3 używamy już ponad dwa miesiące – od tej pory pokonaliśmy wspólnie kilkaset kilometrów w nietrudnym terenie oraz na słabej jakości drogach asfaltowych. Lampy doskonale sprawdzają się jako wsparcie świateł drogowych – gdyby zamontowane był np. na bagażniku dachowym, byłyby idealnymi szperaczami nawet w najtrudniejszym terenie.

Podsumowanie:

WESEM wyszedł na przeciw oczekiwaniom klientów wymagających solidnego oświetlenia w dobrej cenie. Co więcej, produkt jest całkowicie polski. Bieżący monitoring całego procesu od projektowania, poprzez produkcję po testowanie we własnym laboratorium na miejscu pozwala spodziewać się produktu wysokiej jakości. I co wykazał ten test – taki właśnie dostajemy.

Firma WESEM sprzedaje lampę w cenie ok 245zł za sztukę – czy warto zapłacić tyle za homologowane oświetlenie ?  Bez wątpienia WARTO !

Lampę można znaleźć u wybranych dystrybutorów oświetlenia w całej Polsce lub bezpośrednio u producenta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

KCC

Tekst powstał przy współpracą z firmą WESEM.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress