Select Page

Wyprawa z Piątku do Magadanu

Wyprawa z Piątku do Magadanu

„Dalej niż na Magadan Cię nie ześlą.mawiali kiedyś Rosjanie. Magadan – Rosyjski koniec świata…”

Już w lipcu tego roku, szóstka podróżników, ruszy w daleką wyprawę na kraniec Rosji – do Magadanu.

„Celem naszej wyprawy jest dotarcie autem do miasta Magadan które w czasach ZSRR było miejscem zsyłki więźniów między innymi ok 12000 tyś Polaków. Jedną z osób tworząca naszą grupę jest wnuczka zesłańca na „Stepy Kazachstanu”do miejscowości Bulaevo 1940r. Dzięki tej wyprawie otrzyma szansę odnalezienia zobaczenia i udokumentowania miejsce zsyłki rodziny.
Ostatnie 2000 tyś kilometrów przemierzymy tzw. drogą kości. Budowali ją właśnie więźniowie gułagu. Jest to droga która Rosjanie nazywają „Zimnikiem” przejezdna tylko zimą kiedy jest zamarznięta. Latem tylko błoto i woda komary i niedźwiedzie.”

Plan wyprawy w wielkim skrócie to:
Etap 1: Startujemy z Piątku przez Białoruś do Moskwy.
Etap 2: Kazań Czelabińsk Omsk
Etap 3: Omsk – Bulaewo ( Kazachstan północny)
Etap 4: Nowosybirsk, Krasnojarsk, Irkutsk
Etap 5: Ułan- Ude Chita w okolicach Bolshowy Never
Etap 6: Yakuts.
Etap 7: Pożegnanie z cywilizacją/ powitanie prawdziwej przestrzeni i przygody.
Etap 8: ” A droga długa jest, nie wiadomo czy ma kres. A droga kręta jest co dalej za zakrętem jest. Kamieni mnóstwo”(…)  cel Magadan, a dokładnie 2000 tyś km drogą  Kołymską.

„Gdy dotrzemy „do końca Rosji, końca za którym nic już nie ma” jesteśmy zmuszeni obrać azymut na drogę powrotną. Trasa w jedna stronę liczy ok 13 000 tyś km.
Wracając jeśli tylko wystarczy nam czasu, aby nie powielać tej samej drogi planujemy w Sukhbaatar przekroczyć granicę Rosyjsko – Mongolską i drogą M-52 skierować się do Bulgan potem Murun Khovd i znowu Novosibirsk. W Ufa skręcamy na Samare, Saraton Voronezh, Kursk, Berehova i finał wLublinie.”

Uczestnicy wyprawy
Natalia Bobak (Bobakowa) – Z wykształcenia ratownik medyczny, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Wolne chwile spędza na górskich szlakach. Interesuję się etnologią, białym śpiewem, grą na instrumentach perkusyjnych oraz kulinariami. Uwielbia dobrą literaturę i muzykę. Największą pasją jest włóczęga w nieznane, włóczęga pozwalająca spotykać ludzi a przede wszystkim łapać chwile.

Anna N – Podróżniczka z zamiłowania. Jak nie podróżuje, to można ją spotkać w Warszawie lub w mieście rodzinnym tj. w Gołdapi. Do tej pory odwiedziła 18 krajów w Eurazji. Pasjonują ją podróże w nieznane, tam gdzie jeszcze jej stopa nie stanęła. Ostatnia dłuższa podróż, to podróż nad Bajkał i do Mongolii. Obecnie chciałaby dotrzeć do Magadanu i stanąć nad brzegiem Morza Ochockiego. Z wykształcenia filolog, tłumacz przysięgły języka rosyjskiego. Członek  Stowarzyszenia Wikimedia Polska. W czasie wolnym redaktorka Wikisłownika oraz miłośniczka fantasy. Zawodowo zajmuje się nauczaniem języków obcych oraz tłumaczeniami.

Piotr Buraczek – 1986r. Od urodzenia mieszkam we Wrocławiu. Z wykształcenia, zawodu i zainteresowań – informatyk. Oczywiście nie jest to moje jedyne hobby, całkiem sporo jeżdżę na rowerze i motocyklu. Interesuję się również amerykańską motoryzacją. Nie da się ukryć, że lubię podróżować. Wyprawa do Magadan będzie zdecydowanie najdłuższą, najdalszą i najciekawszą w jakiej będę miał przyjemność uczestniczyć.

Łukasz Lizura – Jak sam mówi z bardzo dobrego rocznika tj 77. Częstochowa – tam się urodził i związał na dłuższy czas. Interesują go podróże zarówno te bliskie jak i te dalekie, docelowo chciałby zwiedzić cały świat i nie przyjmuje do wiadomości, że może to być niemożliwe. Wolne chwile spędza w kajaku, na rowerze, na górskich szlakach, fotografując wszystko wszystko to co ciekawe i interesujące. Dlaczego Magadan? Dlaczego nie:) Zawsze fascynowała mnie dzika przyroda, nietknięta lub co najwyżej delikatnie muśnięta ręką człowieka. Daleko od cywilizacji, blisko natury.

Mariusz Stach „STAHU” – Z wykształcenia technik elektryk absolwent Technikum elektrycznego w Bielsku-Białej. Interesuje go wszystko od poszukiwania skarbów po technikę wojskową. Gra na gitarze, fotografuje, uprawia off-road, gra w siatkówkę, trenował Aikido i kyokushinkay, wędkuje, przyjaźni się ze skorpionem. W wolnych chwilach podróżuje, marząc o wyprawie dookoła świata.

Piotr Mosicz – Kraj pochodzenia Polska oddział Lublin. Odkąd sięga pamięcią związany z motoryzacja i sportami motorowymi ze wskazaniem na rajdy samochodowe i karting ,włącznie z dłuższymi i krótszymi epizodami dotyczącymi powyższych. Właściciel serwisu samochodowego od 1988r. Zwolennik Skandynawii tamtejszych klimatów i adekwatnych szerokości geograficznych, miłośnik dalekich i bliższych wypraw rowerowych oraz płetwonurkowych. Wraz z nabyciem drugoplanowego bohatera w postaci Nissana Patrola poszerzył horyzonty na daleki i bardzo daleki wschód. Podróżuje celem poznawania nowych miejsc a przy okazji poznaje ludzi do których ma dużo szczęścia. Każdym zmysłem chłonie świat. Ma wielkie marzenie aby odwiedzić południowy biegun zimna Antarktydę lub Patagonię. Zna tajemniczą samochodową trasę dzięki której dotrze do Patagonii ( nie minie cieśniny Beringa).

Miło nam poinformować, że wspólnie z Radio Eska i TVP Szczecin sprawować będziemy Patronat Medialny nad tą wspaniałą wyprawą. Na naszej stronie pokażemy Wam relacje  z przygotowań jak i samej wyprawy „Z Piątku do Magadanu”.

Więcej o wyprawie znaleźć można na https://www.facebook.com/pages/Wyprawa-z-Piątku-do-Magadanu/688291664620671

Nasz Patronat

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress