Select Page

Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej jest jednym z najbardziej znanych obiektów na opolszczyźnie. Budynek został wybudowany w połowie XVII wieku. W latach 1866 – 1945 należał do pruskiego rodu Tiele-Winclerów. Obecnie mieści się tu Centrum Terapii Nerwic i hotel. Część zamku udostępniona jest do zwiedzania, w galerii odbywają się wystawy sztuki, a w kaplicy – koncerty muzyki kameralnej.
Środkowa część zamku pochodzi z 1771 r. i została wybudowana w stylu barokowym, po pożarze w 1896 r. odbudowano ją w pierwotnym kształcie.

111_Details-0
Do 1900 powstała wschodnia część zamku, najbardziej okazała w stylu neogotyckim, a w latach 1912 – 1914 dobudowano zachodnie skrzydło nadając mu neorenesansowe cechy.
W 1945 r. rodzina Tiele Winckler opuściła zamek. Tego samego roku zakwaterowano w nim armię sowiecką, która zdewastowała zabytkowe mury. Dodać należy, że zamek nie został zniszczony podczas działań wojennych.

11_Details-0

Zamek skąpany jest w ogromnym, tętniącym życiem i „kapiącym” zielenią ponad dwustuhektaromym parku, który jest częścią Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Wiosną można tu spotkać skupiska kwitnących rododendronów, dzięki czemu park wygląda jeszcze piękniej.

Rok rocznie w maju i w czerwcu w rezydencji odbywa się Święto Kwitnącej Azalii, podczas którego jest popularyzowana muzyka kompozytorów polskich i niemieckich. W czasie święta galeria prezentuje wystawy plastyczne, odbywają się tu również plenery malarskie.

źródło: znanenieznane.pl

Nasz Patronat

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress