Select Page

Advertisement

Zmota Trophy – prawdziwa sportowa przeprawa

Zmota Trophy – prawdziwa sportowa przeprawa

Po kilku sezonach przemyśleń i opracowaniu regulaminu sportowego postanowiliśmy wraz z ekipą adrenalinka.pl przymierzyć się do organizacji imprezy off road w wydaniu stricte sportowym. Na znanych z imprez przeprawowych terenach okolic Wyszkowa i Puszczy Białej w miniony weekend przeprowadziliśmy naszą pierwszą imprezę sportową czyli Zmota Trophy 2016.

Na starcie stanęły 32 załogi rywalizujące w ramach Towarzyskiej Ligi Terenowej 2016 podzielone na trzy kategorie sportowe:  PL 3 czyli samochody Ekstremalne, PL 2 czyli samochody turystyczne i PL 1 czyli auta seryjne. Do dyspozycji zawodników oddaliśmy ponad 60 km roadbooka, na którym umieściliśmy dziewięć prób z pomiarem czasu. Niektóre próby wiodły klasycznie pomiędzy taśmami na, niektórych zaś należało robić tradycyjne fotopunkty. O wynikach decydował sumaryczny czas osiągnięty poprzez poszczególne załogi w ciągu dwóch dni oraz suma kar wynikających z klarownego regulaminu.

Mimo ostrej rywalizacji udało się zachować kapitalną, koleżeńską atmosferę, z której wszak słynie Towarzyska Liga Terenowa i mimo naprawdę niewielkich różnic czasowych nie odnotowaliśmy przejawów niesportowych czy wręcz niegrzecznych zachowań.

Od początku rajdu ostra rywalizacja trwała w każdej z trzech klas. I tak po pierwszym dniu w klasie Ekstremalnej zdecydowanie prowadzili łomżynianie czyli Arek Rogowski wraz z Kamilem Modzelewskim jadący Suzuką Samurai, w klasie Turystycznej ze sporą przewagą czasową przewodziła ciechanowska załoga Darka Gąsiorowskiego, Piotra Adamiaka i Dawida Żmijewskiego również dosiadająca Suzuki Samurai long natomiast w klasie seryjnej przewodzili poznaniacy czyli Maciek i Agnieszka Stróżyk oraz Tomasz Raszewski jadący Land Roverem Discovery. Zdecydowanie najpiękniejszą, najdłuższą bo liczącą bez mała cztery kilometry okazała się próba Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, wiodąca przez kompletnie dzikie tereny nadbużańskie. Ewidentnie najtrudniejszą próbą techniczną pierwszego dnia był jednak ciąg wyszkowskich torfów o frywolnej nazwie Sam Jad, sam gnój.

Po przepysznej kolacji, którą jak zwykle ugościła nas obsługa zajazdu Bias, będącego bazą imprezy nadszedł czas na drugi dzień zmagań. Stare sportowe wygi takie jak Ignacy Lenkiewicz doskonale wiedziały, że w tego typu zawodach klasyfikacja może dosłownie wywrócić się do góry nogami. I okazało się, że i tym razem Ignacy się nie mylił. Bardzo wymagający dla każdej z klas trawers o nazwie Szumy, zlepy, ciągi spowodował sporą ilość taryf i defektów i dosłownie zmiótł z pozycji dotychczasowych liderów. Na trawersie wśród załóg klasy Ekstremalnej klasą samą dla siebie wykazały się dwie załogi: Ignacy Lenkiewicz startujący z nowym pilotem Łukaszem Miszkinem w swoim Gracie Szerszeniu oraz bracia Grzegorz i Sławomir Święccy w nowym samochodzie pieszczotliwie nazywanym pomarańczka. W klasie seryjnej czy też w naszym ligowym żargonie Przygodowej szybciutko z zadanymi trudnościami rozprawiła się warszawska rodzinna załoga Janusza i Zuzy Ślusarskich jadąca Mercedesem G zaś w klasie Turystycznej zdecydowanie najlepszym wynikiem dnia mogła pochwalić się wyszkowska załoga Andrzeja Tarnarzewskiego i Wojciecha Miałkowskiego jadąca Nissanem Patrolem. Niestety pech dopadł doskonale dotąd walczącą załogę Marka Banacha i Patryka Wasiaka w Isuzu Trooperze i załoga ta odpuściła dzień z kompletem taryf.

Podsumowując pierwsze tego typu zawody w wydaniu ekipy adrenalinki.pl uznajemy je za dostatecznie dopracowane organizacyjnie. W następnym sezonie wyeliminujemy wszelkie bolączki, udoskonalimy regulamin, formułę i mocno skupimy się nad składem i szkoleniem personelu sędziowskiego.

Tabela ligi TLT 2016 wygląda po drugiej eliminacji już bardziej czytelnie ale o wszystkim zadecyduje jak zwykle późno październikowa klasyczna przeprawówka czyli XIV edycja Zmoty Challenge, do zapisów na którą już dziś serdecznie zapraszamy. Obiecujemy, że tym razem będzie z chlebkiem czyli grubo.  

Organizatorzy rajdu Zmota Trophy pragną gorąco podziękować wszystkim sędziom ciężko pracującym przy ogarnianiu, nadzorowaniu i sprzątaniu imprezy, personelowi zajazdu Bias w Wyszkowie, włodarzom i gospodarzom gmin Wyszków i Długosiodło oraz sponsorom : SKF SA, Prograf SG, Mudmaster.pl, Szekla 4×4, Wyprawa 4×4, Opoltrans SA, serdeczne ukłony składamy również naszym patronom medialnym czyli portalom: expedycja.pl, rajdy4x4.pl, terenowo.pl. w terenie.pl, turystyka4x4.pl oraz adrenalinka.pl

Do zobaczenia 28 października na Suwalszczyźnie.

Komandor i pomysłodawca Towarzyskiej Ligi terenowej
Marcin Francuz

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress